Jdi na obsah Jdi na menu
 


KLÍŠŤATA

kopie článku:

Nejvyšší ohrožení. Taková je současná prognóza aktivity klíšťat v ČR! V některých oblastech se zároveň objevuje nový typ borélie.   

Změna klimatu a životního prostředí začíná mít negativní dopady na jižní Moravu. V tomto regionu se objevily nové druhy borélií, které jsou příčinou lymské boreliózy. Pětiletá studie prokázala výskyt druhu Borrelia spielmanii, do té doby v Česku nezaznamenaného. V Evropě jsou lidé infikováni nejčastěji druhy Borrelia burgdorferi, Borrelia garinii nebo Borrelia afzelii. Studie na českém území prokázala také nárůst druhu Borrelia valaisiana. Na všechny tyto druhy baktérií působí Joalis Spirobor, preparát ke stimulaci obranyschopnosti organismu.  
Současné počasí klíšťatům velmi přeje. Po mírné zimě panuje teplo a ne moc vlhko. Pro následující období je tedy vyhlášen stav nejvyššího ohrožení. Při něm doporučují odborníci použít repelent a vůbec nevstupovat do listnatých a smíšených lesů. Koncentrace klíšťat je vysoká také v křovinatých a travnatých porostech do jednoho metru výšky, takže se objevují i v městských parcích.
Jak tedy postupovat v případě, že klíště najdeme přisáté na těle? Opatrně ho vyjmeme, ideálně k tomu určenou pinzetou, která se dá koupit v každé lékárně. Poté místo přisátí vydezinfikujeme  - použijeme k tomu přípravek s jódem nebo levandulový éterický olej. Následně doporučujeme užívat cca deset dní právě Joalis Spirobor. Kapky proto doporučujeme přibalit s sebou na každý výlet do přírody, dětem k babičce nebo na tábor.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář